Park podworski Owczarnia

Opierając się na istniejącej dokumentacji przedmiotowego terenu, historycznych opracowaniach dotyczących ogrodów tworzonych w podobnym okresie powstała propozycja rewitalizacji parku w Oleśnie.  

Park podworski Owczarnia

Informacje

lokalizacja: Olesno
powierzchnia: 40000m²
inwestor: firma
rok budowy: w trakcie realizacji
realizacja:

XIX w., w którym powstał przedmiotowy park to okres rozwoju ogrodów angielskich. W pierwszej połowie wieku dominował nurt romantyczny. Budowano ogrody o charakterze naturalnym, rodzimym, związanym z miejscowym krajobrazem. Główne założenia projektowe dla parków krajobrazowych XIX w. to: – przed dworem reprezentacyjny, owalny gazon otoczony aleją dojazdową do dworu – za dworem ogród spacerowy – asymetria układu – swobodne rozmieszczenie kęp i klombów – ścieżki prowadzone w sposób nieregularny, wijące się, z sielskimi widokami – w ogrodach można było znaleźć ukryte w zieleni oranżerie i altany. 

Park podworski Owczarnia

Układ osiowy ogrodu został zachowany. W części frontowej, reprezentacyjnej zlikwidowano współczesną środkową aleję poprowadzoną przez środek gazonu. Gazon otaczać będą aleje dojazdowe, zgodnie z pierwotnym założeniem. Wewnątrz gazonu zaprojektowano reprezentacyjny klomb kwiatowy.  

Do ogrodu wprowadzono uzupełniający układ ścieżek, zaprojektowany w sposób swobodny. Pośród alejek zaprojektowane zostały klomby mieszane z drzew, krzewów i bylin, które będą przysłaniać bezpośredni widok na dalsze części ogrodu spacerującym gościom, pozwalając odkrywać kolejne wnętrza ogrodowe. 

Na osi symetrii, w tylnej części ogrodu zlokalizowany był klomb z otaczającą go ścieżką. Klomb został przysunięty bliżej dworu, zachowując podobną formę. W dalszej części osi zaprojektowano altanę wypoczynkową z pięknymi widokami z jednej strony na dwór, a z drugiej w głąb ogrodu. 

W parku znajdzie się miejsce na plac zabaw. Będzie przysłonięty klombem, aby nie było na niego bezpośredniego widoku z dworu.  

Projektowana zieleń została dobrana zgodnie z wytycznymi z epoki.  

Podczas procesu projektowego wykorzystano następującą literaturę: 

‘Ogród przy dworze wiejskim’ Edmund Jankowski, Warszawa 1888 

‘Ochrona i konserwacja zabytkowych założeń ogrodowych’ Longin Majdecki, Anna Majdecka-Strzeżek Warszawa 2019 

‘Myśli różne o sposobie zakładania ogrodów’ Izabela Czartoryska, Wrocław 1808 

‘Ogrody północne’, Józef Strumiłło 

LICZBA PROJEKTOWANYCH DRZEW: 185 szt. 

LICZBA PROJEKTOWANYCH KRZEWÓW: 4562 szt. 

LICZBA PROJEKTOWANYCH BYLIN: 1966 szt. 

Galeria

Potrzebujesz projektu ogrodu?
Skontaktuj się z nami