Portfolio

powrót

Zieleń osiedlowa

Kompleks mieszkaniowy składa się z dwóch rzędów budynków stojących naprzeciw siebie, które oddziela teren o szerokości 20m i długości 92m. Wąska przestrzeń między blokami zdeterminowała projekt zieleni, który koncentrował się na stworzeniu ciekawych widoków z okien oraz zaspokojeniu różnych potrzeb mieszkańców.

Na całej długości wijącego się chodnika zaplanowano drewniane placyki z ławkami. Zostały one odgrodzone żywopłotem w celu stworzenia większej intymności oraz zasłonięcia sąsiadujących okien. Na końcu promenady znajduje się plac zabaw dla dzieci. W celu pobudzania dziecięcej wyobraźni brak w nim tradycyjnych zabawek. Do dyspozycji mają jedynie „ślimaka”, który swym kształtem wpisuje się w całe założenie, a jednocześnie daje duże możliwości zabawy.

Podążając za światowymi trendami w projektowaniu, które to zapraszają zwierzęta do miast, zastosowano rośliny przyciągające owady oraz ptaki. Wzdłuż chodnika ciągnie się rabata z traw ozdobnych oraz kolorowych i pachnących bylin. Żywopłot wykonany jest z porzeczki alpejskiej (Ribes alpinum ‚Schmidt’). Drzewa to Jarzębiny (Sorbus xarnoldiana ‚Coral Pink’), które dadzą zimą pożywienie ptakom, a mieszkańcom rozrywkę z patrzenia na nie lepszą niż telewizor. Na projektowanej przestrzeni celowo zrezygnowano z trawnika, który to wymaga dużych nakładów pracy. Dzięki temu przestrzeń jest czysta, zadbana i łatwa w pielęgnacji.

  • cam-01-dzien
  • cam-02-jesien
  • cam-03-dzienz
  • cam-03-noc
  • cam-04-v2
  • cam-dzien