Blog

powrót

Ogród zimowy Zen

W projektowanym ogrodzie zimowym panuje klimat zbliżony do tropikalnego. Charakteryzuje się on występowaniem jednakowej temperatury 24-28 stopni C i jednakowym rozkładem opadów w ciągu roku. Takie warunki klimatyczne zdeterminowały dobór roślinności. Inspiracją do projektu była dalekowschodnia stylistyka. Powstało eleganckie wnętrze, będące połączeniem domu z ogrodem.

W oranżerii zaproponowałam taką ilość roślin, aby miejsce nie było przytłaczające od namiaru, ale jednocześnie można było się w nim poczuć jak na tropikalnej wyspie.
W miejscu nasłonecznionym, czyli najbardziej przeszklonym, zostały posadzone rośliny wymagające właśnie takiej ekspozycji – bananowiec (Musa acuminata), liwistona okrągłolistna (Livistona australis), pogonaterum prosowate (Pogonatherum paniceum) oraz sansewieria gwinejska (Sansevieria trifasciata).

W miejscu eksponowanym w sali basenowej proponuję jukkę aloesową (Yucca aloifolia). Jej ciekawy pióropusz liści będzie się ciekawie prezentował na tle szarej ściany.
Pozostałe rośliny wykorzystane w aranżacji to: monstera dziurawa (Monstera deliciosa), daktylowiec właściwy (Phoenix canariensis), skrzydłokwiat Wallisa (Spathiphyllum wallisii), bambus (Bambusa vulgaris), zanokcica gniazdowa (Asplenium nidus).

Białe kamienie wysypane pod bambusy nie tylko stanowią element dekoracyjny, ale również kumulują zebrane ciepło i w nocy powoli je oddają. Dzięki temu ogrzewanie pomieszczenia jest bardziej efektywne.

  • 01_Ogrod zimowy_Studio B
  • 02_Ogrod zimowy_Studio B
  • 03_Ogrod zimowy_Studio B
  • 04_Ogrod zimowy_Studio B
  • 05_Ogrod zimowy_Studio B
  • 06_Ogrod zimowy_Studio B