Portfolio

powrót

Ogród przedszkolny

Projekt wykonany w ramach IV edycji konkursu „Inspiracje w przestrzeni” na opracowanie koncepcji zagospodarowania ogrodu przy Przedszkolu Integracyjnym nr 91 „Bajka” w Poznaniu.

CELE projektu

  • Miejsce przyjazne i bezpieczne dla dzieci.
  • Przestrzeń umożliwiająca swobodną zabawę, gdzie bez sugerowania gotowych zabawek rozwija się inwencję i kreatywność młodych użytkowników.
  • Obszar podglądania natury oraz aktywnego uczestnictwa w jej cyklach, z możliwością obserwowania zmian pór roku oraz towarzyszących im zmian flory.

W wyniku analizy miejsca, potrzeb i bezpieczeństwa dzieci powstał niepowtarzalny, odznaczający się mocną formą projekt, w którym poszczególne elementy zazębiają się, tworząc całość o wysokich walorach estetycznych.

OPIS projektu

Teren ogrodu został podzielony na kilka stref płynnie ze sobą połączonych. Pierwsza strefa to główny plac o utwardzonej powierzchni, który rozlewając się po ogrodzie zaprasza do odwiedzenia dalszych części. Dzięki intrygującej fakturze plac pozostaje atrakcyjny przez cały rok, w zimie nie tylko rozweseli ogród, ale także pozwoli na nieskrępowaną zabawę bez błota i kałuż. Dwa przylegające do placu łuki przewidziałam pod istniejącą małą architekturę (pociąg, huśtawki, drabinki, równoważnia). Tutaj zaproponowałam bezpieczną dla dzieci, a jednocześnie naturalną nawierzchnię z kory.

Kolejny łuk to rabata warzywno-ozdobna zaprojektowana i uprawiana w sposób permakulturowy. Dzięki temu dzieci będą mogły przez cały rok obserwować przyrodę, sposób naturalnej uprawy warzyw, owoców i ziół, a także czynnie brać udział w ich produkcji. Z założenia ma być to rabata reprezentująca naturalny ekosystem, gdzie oddziałujące na siebie elementy podtrzymują się wzajemnie. Dzięki temu będą przynosić zróżnicowane pożywienie wysokiej jakości, jednocześnie spełniając niezwykle ważną rolę edukacji najmłodszych. Kolejny łuk to górka ze zjeżdżalnią i piaskownicą. Stopnie wykonane są ze zużytych opon samochodowych, co gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa.

Stare opony zostały wykorzystane tu również jako obrzeże piaskownicy. Górka dodatkowo obsadzona jest jałowcem sabińskim ‚Tamariscifolia’ (Juniperus sabina ‚Tamariscifolia’), w celu wzmocnienia skarpy oraz jej uatrakcyjnienia. Ostatni krąg obsadzony został berberysem thunberga ‚Red Carpet’ (Berberis thunbergii ‚Red Carpet’), który swym czerwonym kolorem wprowadzi urozmaicenie i dopełnienie do istniejących nasadzeń. Projekt został wpasowany w istniejące nasadzenia. Proponuję przesadzić jedynie niewielką ilość krzewów (tabela 2), w celu uporządkowania ogrodu. Wolną przestrzeń pomiędzy roślinami wokół ogrodzenia proponuję obsadzić zimozieloną, okrywową trzmieliną Fortune’a ‚Coloratus’ (Euonymus fortunei ‚Coloratus’).

Projekt dzięki swojej formie pozostawia dużą dawkę swobody. Łuki można zagospodarować w inny sposób niż zaproponowany. Jest również miejsce na dodatkowe nasadzenia. Projekt można dostosowywać i zmieniać wedle zapotrzebowania, nie zmieniając ogólnego założenia.

  • 01_Kindergarden_Studio B
  • 02_Kindergarden_Studio B
  • 03_Kindergarden_Studio B
  • 04_Kindergarden_Studio B
  • 05_Kindergarden_Studio B
  • 06_Kindergarden_Studio B
  • Plansza 1z