Portfolio

powrót

Ogród przedszkolny – 4 pory roku

Ogród przedszkolny. Ogród został podzielony na kilka stref. Każda pełni inną funkcję. Strefy oddzielone są od siebie krzewami owocowymi, dobranymi do istniejących warunków glebowych i świetlnych oraz z naciskiem na bezpieczeństwo dzieci.

1. Przedogródek: rabaty frontowe obsadzone są symetrycznie, ale w niektórych przypadkach zastosowano inną odmianę danej rośliny. Stwarza nam to możliwość zabawy z dziećmi na dostrzeganie różnic pomiędzy stronami. Dodatkowo, specjalnie pozostawione puste miejsce na rabacie pozwala na dojście do krzewów w celu zbadania faktury. Dzieci mogą się przekonać, że niektóre rośliny (np. berberys) są kłujące, a niektóre (np. cyprysik) zamiast listków czy igiełek ma delikatne „sznurki”.
Rośliny są mało wymagające, w większości zimozielone. Rabaty będą atrakcyjne przez cały rok.

StudioB_ogrod_przedszkolny_09 StudioB_ogrod_przedszkolny_10

2. Donice na warzywa, miejsce na kompost. Okazja do przeprowadzenia lekcji z dziećmi, że w przyrodzie nic się nie marnuje. Resztki z jedzenia to nie śmieci, ale niezbędny element wzrostu nowych warzyw i owoców.

StudioB_ogrod_przedszkolny_06

3. Ogród wiosenny: plac zabaw dla najmłodszych dzieci, rośliny kwitnące wiosną m.in: rośliny cebulowe, wiśnia piłkowana, śliwa dziecięca, jaśminowiec, lilak. Ogród letni: łąka kwietna, minaturowy, drewniany wiatrak, zioła, instalacje do zabawy wodą. Ogród jesienny: trawy ozdobne, jeżówki, rudbekie, porzeczka czerwona, jabłoń.

StudioB_ogrod_przedszkolny_07

4. Ogród zimowy: rośliny z owocami zjadanymi przez ptaki (jarzębina, irga, winobluszcz), karmnik, jodła koreańska do przystrajania w czasie okresu świątecznego widoczna z okien sal przedszkolnych.

StudioB_ogrod_przedszkolny_05

5. Ogród dla dzieci starszych. Piaskownica z kuchnią błotną, górka do zjeżdżania, drabinki do wspinania, labirynt z europalet,

StudioB_ogrod_przedszkolny_02 StudioB_ogrod_przedszkolny_04

6. Stoliki z okienkami do zabawy oraz przeprowadzania zajęć na świeżym powietrzu.

StudioB_ogrod_przedszkolny_03

7. Strefa huśtawek.

Strefa muzyki: europalety w kolorze białym z czarnymi paskami imitujące pięciolinię. Szczeliny pozwalają na zawieszania instrumentów muzycznych.

StudioB_ogrod_przedszkolny_01

8. Uliczka do jazdy na rowerkach biegowych ze znakami oraz przeszkodami (drewniane mostki). Ostatnia część z hamakiem, strefa relaksu po starymi lipami.

StudioB_ogrod_przedszkolny_08 StudioB_ogrod_przedszkolny_11

Zapisz

Zapisz