Blog

powrót

RHS Chelsea Flower Show 2014

Niedawno skończył się festiwal Ogrodów Chelsea Flower Show. Jest to jedna z ważniejszych imprez ogrodowych w Europie wyznaczająca trendy w projektowaniu ogrodów.
W prezentowanych projektach możemy nie tylko zobaczyć wykorzystanie różnych materiałów, różnych faktur, zestawienie ze sobą różnych roślin, ale także zobaczyć ogrody, które swą formą przekazują nam jakąś treść.

RBC Embrace the Rain Garden, zwraca uwagę na globalne problemy związane z ochroną wody pitnej. Projektant prezentuje praktyczne rozwiązania dla przydomowych ogrodów oraz zieleni publicznej. Projekt wzorowany jest na naturalnie występujących formach geometrycznych. Dzięki takiemu zastosowaniu, niektóre fragmenty ogrodu ukryto, inne „otwarto”, aby zachęcić zwiedzających do odkrywania różnych zakątków ogrodu podążając „pływającą ścieżką”. Woda (deszczówka) płynie przez ogród pod różnym kątem oraz z różną prędkością, naśladując naturalny bieg. Rośliny zostały tak dobrane, aby każda pełniła określoną rolę w ekosystemie ogrodu, dało to wspaniały efekt różnorodności i kontrastów.

lewy
lewy
lewy
lewy

Ogród Positively Stoke-On-Trent, opiera się na wykorzystaniu naturalnych zasobów miasta i nowych źródłach energii. Miasto powinno być czyste, zielone i przyjazne dla wszystkich. Zastosowano zatem panele słoneczne, czytelne narysy zaś oraz materiały high-tech mają symbolizować rewolucję technologiczną. Szklany pawilon odzwierciedla wodę, powietrze i ziemię, czyli potencjalne źródła energii, jakie chciałoby miasto posiadać. Dzięki zastosowaniu odpowiednich nasadzeń (drzewa, trawy, paprocie, kwitnące byliny), nawet w mieście można stworzyć leśny klimat. Coraz więcej uwagi poświęca się uprawie ziół i warzyw w przestrzeni miejskiej i tutaj również ten temat został symbolicznie przedstawiony poprzez posadzenie dzikich truskawek.

lewy
lewy

Projektanci pokazali, że ogród nie musi przedstawiać tylko problemów ekologicznych, może poruszać również zupełnie inne problemy jak na przykład projekt ogrodu FIRST TOUCH, który zainspirowany jest siłą i determinacją jaką wykazują się wcześniaki i ich rodzice, pokonując kolejne problemy. Ich droga została zaprezentowana jako meandrująca rzeka przez uformowane i odpowiednio wystylizowane doliny. Burzliwe źródełko symbolizuje niepewność na początku tej drogi, aby z biegiem stać się bardziej łagodne i spokojne.

lewy
lewy
lewy

W tegorocznej edycji projektanci udowodnili, że klasyczny ogród nie wychodzi nigdy z mody. Pojawiły się projekty wzorowane na tradycyjnych włoskich ogrodach ale „uszyte” na miarę XXI wieku.

The Telegraph Garden

lewy
lewy
lewy
lewy

The BrandAlley Renaissance Garden

lewy
lewy
lewy

The M&G Contemporary Paradise Garden nawiązuje zaś do rajskich ogrodów wymyślonych ponad tysiąc lat temu przez Persów. I również tutaj projektant starał się dostosować do potrzeb współczesnych użytkowników, trzymając się przy tym zasad i zachowując tradycyjne elementy rajskiego ogrodu.

lewy
lewy
lewy
lewy

Dla miłośników nauki zaprojektowany został ogród Vital Earth: The Nights Sky Garden. Ogród nawiązuje do kosmosu. Nieregularne, miedziane płyty na ciemnym tle przypominają gwiazdy, wystające głazy symbolizują meteoryty, nasadzenia zaś dobrane w kolorach błękitu, bieli i purpury mają przypominać mleczną drogę. Czarne dziury przedstawione są za pomocą basenów, które odbijają w swej wodzie niebo oraz otaczającą roślinność, tworząc dodatkową dekoracje. Spiralne schody prowadzą na dach, z którego można obserwować nocne niebo oddająć się przy tym relaksowi.

lewy
lewy
lewy
lewy

Jeden z projektantów próbował stworzyć ogród pobudzający te same zmysły, które występują podczas degustacji wina. Cloudy Bay Sensations Garden za pomocą kolorów roślin, zapachów i faktur wizualizuje doznania doświadczane podczas picia wina. Nutka ciemnej jeżyny kontrastuje z malinową czerwienią oraz delikatnym różem, przechodząc w białe i blade kolory agrestu. Róże, irysy i piwonie tworzą intensywną głębie kolorów i zapachów na tle spokojnej palety kolorów dębów, leszczyny i traw.

lewy
lewy
lewy

Projekt ogród Time to Relect Garden próbuje wywołać w odwiedzających wspomnienia z chwil spędzonych na wsi, i jednocześnie zachęca do ciągłego odkrywania przyrody.

lewy
lewy
lewy
lewy

Ogród, który zdobył nagrodę najlepszego ogrodu pokazowego to The Laurent-Perrier Garden. Projektant chciał pokazać jak dobrze łączą się naturalne elementy z prostym, geometrycznym układem. Pomimo, iż pełno w nim kontrastujących form i materiałów, tworzy piękną całość.

lewy
lewy
lewy
lewy

Projektanci osiągają zdumiewające efekty wykorzystując w dużej mierze rodzime lub powszechnie występujące rośliny, jak na przykład: cisy, buki, graby, lipy, bukszpany, klony polne, brzozy, leszczyny, głogi czy olsze. Do tego dodają różnorodne byliny oraz trawy ozdobne, które dodają kompozycji koloru i lekkości. Wielu projektantów zwraca szczególną uwagę, aby ogród nie tylko cieszył oko, ale też był pożyteczny i w związku z tym wykorzystują rośliny przyciągające ptaki oraz owady.

W artykule wykorzystano tekst i fotografie pochodzące ze strony: Shootgardening. Ikona wpisu pochodzi z flickr.