Blog

powrót

Ogrody biblijne

 

Ogrody biblijne w Polsce są jeszcze nowością i wiele osób zapewne w ogóle nie wie o ich istnieniu i funkcji. Na świecie pierwszy taki ogród powstał w 1957 roku przy kościele prezbiteriańskim w Ojai w Kalifornii w USA. U nas pierwszy ogród biblijny został założony w Proszowicach przy Zespole Placówek Caritas w 2006 roku, a oddany do użytku w 2008 roku. Drugi, w Myczkowcach przy Ośrodku Rehabilitacyjno-Wypoczynkowym Caritas, który to można zwiedzać od 2010 roku. Kolejny ogród biblijny w Polsce ma powstać w Muszynie.

Ogrody biblijne nie są projektowane na wzór ogrodu rajskiego Edenu. Każdy z ogrodu może mieć inny układ kompozycyjny w zależności od położenia geograficznego, funkcji, powierzchni i inwencji samych projektantów. Głównym celem ogrodów biblijnych, obok kolekcjonowania roślin wymienionych w Biblii jest popularyzacja treści biblijnych za pomocą specyficznego zapisu historii biblijnej. W ogrodach tych pokazuje się ówczesne życie, a poprzez odpowiednie rośliny i specjalną scenerię przybliża się krajobrazy i realia, w jakich rozgrywały się wydarzenia biblijne. Dzięki temu ogrody są doskonałym miejscem dydaktycznym. Każda roślina posiada tabliczkę z nazwą oraz cytatem z Biblii. Obok funkcji dydaktycznych ogrody biblijne stanowią też miejsce do badań nad florą biblijną lub są dopełnieniem ośrodków badań nad roślinami biblijnymi.

Ogrody biblijne mogą być zakładane na niewielkich powierzchniach, przy kościołach, klasztorach, synagogach, mogą również stanowić samodzielny park lub być częścią dużego kompleksu wypoczynkowego lub parku krajobrazowego.

Ogród w Proszowicach

Ogród biblijny w Proszowicach na zaledwie 10 arowej powierzchni przedstawia miniaturową pustynię, kraj mlekiem i miodem płynący, pola zbóż, poletka ziół i warzyw, przejście przez Morze Czerwone, symbole judaizmu i chrześcijaństwa, przypowieści o morwie, o ziarnku gorczycy oraz liliach polnych, studnię Jakuba, winnicę, ogród oliwny, siedem gatunków roślin uprawnych Ziemi Obiecanej, cztery gatunki roślin na święto Sukkot i inne ciepłolubne rośliny uprawiane w pojemnikach oraz greckie litery alfa i omega – symbol Jezusa.

Ogrod biblijny
Cytat 01
Rzeka Jordan
Rzeka Jordan 02
Menora
Krzyz
Winnica
Cytat 02
rzezba
ptak

Ogród w Myczkowcach

Ogród ten zajmuje nieco większą powierzchnię od poprzedniego, bo 80 arów. W bardzo ciekawy sposób przedstawia zapis teologii biblijnej. Ogród położony w przepięknej scenerii Bieszczad jest nie tylko miejscem dydatktycznym ale również przyjemnym miejscem do wypoczynku.

Wąż
Synaj
Świątynia Salomona
Narodzenie
ukrzyzowanie