Blog

powrót

Do lasu marsz !

„Przyroda jest niedoskonale doskonała, pełna swobody i nieskończonych możliwości, z błotem i pyłem, pokrzywami i niebem, chwilami transcendentnych doświadczeń i zdartymi kolanami.”

Skończył się okres wakacji i zastanawiam się ile czasu spędzaliście w lesie, na łące – na łonie natury. Czy weekendy spędzamy na spacerze, pozwalając dzieciom na swobodną zabawę, na wchodzenie na drzewa, na wybrudzenie się, czy raczej w centrum handlowym, w którym przyrodę się tylko nieudolnie naśladuje. Widząc zapchane parkingi przed sklepami w każdy weekend nie daje to powodów do radości. Tymczasem okazuje się, że dla prawidłowego fizycznego i emocjonalnego rozwoju dzieci konieczny jest bezpośredni kontakt z przyrodą. Do prawidłowego rozwoju zmysłów, do uczenia się potrzebują przyrody. To właśnie kontakt z nią pobudza wszystkie zmysły, a dzieci istnieją poprzez swoje zmysły, pomaga w tworzeniu, stymuluje nieograniczoną wyobraźnię, wspomaga pomysłowość.

lewy prawy

Na przykładzie Japonii można zobrazować nieoceniony wpływ przyrody na rozwój kreatywności. Japońskie firmy otwierają centra projektowe w Stanach Zjednoczonych, bo Japończycy zrozumieli, że ich mocną stroną jest wydajna i wysokiej jakości produkcja, ale to Amerykanie są lepsi w projektowaniu i wzornictwie. Ta amerykańska kreatywności wywodzi się przede wszystkim ze swobody, przestrzeni – fizycznej i mentalnej. Żadne środowisko elektroniczne nie jest w stanie stymulować w ten sposób wszystkich zmysłów.

lewy

Dlaczego dzisiaj dzieci są takie „niegrzeczne”, „rozbestwione”? Nie trzeba daleko szukać. W społeczeństwie rolniczym, w czasach łowiectwa i zbieractwa – a więc przez większą część historii ludzkości – tryskającym energią chłopcom nie szczędzono pochwał za ich siłę, szybkość i zręczność. Dziś za takie zachowanie i za brak umiejętności skupienia się na jednej rzeczy są wyrzucani ze szkoły, bądź specjalnie leczeni na nadpobudliwość. Tymczasem stwierdzono w badaniach, że zieleń w codziennym otoczeniu dziecka – nawet jeśli był to tylko widok z okna – wywiera szczególnie silny, łagodzący wpływ na zaburzenia deficytu uwagi. I choć pozytywna jest już sama zabawa na dworze, to znajdujące się w otoczeniu trawa i drzewa mają szczególnie dobroczynne działanie.

lewy

Brytyjscy naukowcy odkryli, że przeprowadzka w pobliże terenu zielonego – parku lub lasu – sprawia, że ludzie są bardziej zadowoleni z życia niż przed przeprowadzką. Podwyżka, awans czy wygrana na loterii daje nam daje nam zadowolenie tylko przez kilka miesięcy – maksymalnie do pół roku. Natomiast przeprowadzka w pobliże parku lub lasu daje poziom zadowolenia z życia utrzymujący się przez wiele lat.

lewy

Może zatem pomyśleć o wykorzystaniu tego pozytywnego wpływu przyrody na zdrowie fizyczne i psychiczne przy projektowaniu klas szkolnych, domów mieszkalnych czy osiedli.

lewy
lewy
lewy

Zachęcajmy dzieci i samych siebie do spędzania czasu na świeżym powietrzu, do obserwowania świata przyrody, aby nie wolały oglądać fotografii zachodzącego słońca od prawdziwego zachodu słońca, żeby natura nie przegrała z gadżetami.

W tekście wykorzystano informacje zawarte w książce: R. Louv, „Ostatnie dziecko lasu”, Relacja, Warszawa 2014 | Zdjęcia pochodzą ze zbiorów własnych oraz ze stron biur projektowych Idealice oraz ARTechnic architects.